تبلیغات
آی تی کده آی تی کده - گزارش ویژه آی تی کده : باجه های"خدمات الکترونیک شهرهوشمند":از تعریف تا واقعیت
آی تی کده
***آی تی کده ، دنیای آی تی *** وبلاگ شخصی حامد قناد
مدیرعامل رایتل: با افزایش مشترکان، کیفیت سرویس‌ ها افزایش و قیمت‌ ها مناسب‌ تر می‌ شود                   بیش از 51 هزار ملک در تهران، اینترنتی به فروش می‌رسد                   قطار مغناطیسی ژاپن با سرعت 590 کیلومتر در ساعت، رکورد جهان را شکست                   اپل این بار برای جلوگیری از خم‌شدن آیفون، به سراغ آلیاژی مستحکم از آلومینیوم می‌رود                   اکسپریا زد 4 با بدنه تمام فلزی و اسکنر اثر انگشت رونمایی می‌شود                   کمیسیون اروپا گوگل را متهم به شیوه جستجوی ناعادلانه کرد                   هوآوی در کمین متخصصان و طراحان سامسونگ نشسته است                   مرورگر اپرا مینی با طراحی متریال برای اندروید منتشر شد • !با موبایل خود این کد را اسکن کنید


 • در صورتی که نرم افزار را ندارید دانلود کنید


 • "خدمات الکترونیک شهرهوشمند" نام کیوسک هایی است که به تازگی در چندین نقطه شهر مشهد فعالیت خود را آغاز نموده و به ارائه انواع خدمات اینترنتی و آنلاین به شهروندان مشهدی می پردازد.

   در حال حاضر خدمات الکترونیک ارایه شده در این کیوسک ها علاوه بر انجام انواع خدمات بانکی نظیر دریافت وجه نقد ،‌ پرداخت قبوض آب،‌ برق،‌ گاز، تلفن و دیگر خدماتی که هم اکنون از طریق دستگاههای عابربانک به شهروند و زائر ارایه می شود، خدمات الکترونیک شهروندی شامل شارژ تلفنهای همراه " من کارت"، شارژ موبایل، پرداخت عوارض شهرداری، عوارض خودرو و مسیریابی نقشه شهر ، خدمات گردشگری و مورد نیاز زائرین ،تهیه انواع بلیت های سفرهای برون شهری و دسترسی به پایگاههای اطلاعات شهری مشهد و ثبت درخواست شهروند از شهرداری را نیز شامل می شود و به مرور زمان انواع خدمات الکترونیک قابل ارایه به شهروندان و زائران از طریق آنها عملیاتی خواهد شد.

  جدای از خدمات شایانی که این باجه ها برای شهروندان به ارمغان می آورند، اما نکته قابل تامل در این میان، عنوانی است که بر سر در این کیوسک ها نقش بسته است : "خدمات الکترونیک شهر هوشمند" .
  عنوانی که مسلما تعریف شهرهوشمند را نسبت به خدماتی که این کیوسک ها ارائه می نمایند نقص می نماید و با معیارها و اهداف شهرهوشمند مغایر است.

  توجه شما را به تعاریف شهرالکترونیک و شهر هوشمند جلب مینمایم. 
  طبق تعریف :

  شهر الكترونیك،شهری است كه دسترسی الكترونیكی شهروندان به كلیه ادارات و اطلاعات گوناگون موردنیاز بصورت شبانه روزی،هفت روزهفته،به شیوه ای ثابت،قابل اطمینان،امن و محرمانه انجام پذیرد. به عبارت دیگر می توان گفت در شهر الكترونیكی تمام خدمات موردنیاز ساكنان از طریق شبكه های كامپیوتری تامین شود.


  شهر هوشمند بیش از یک شهر الکترونیک است. شهری هوشمند است که قادر به پیوند سرمایه فیزیکی با سرمایه اجتماعی به منظور توسعه خدمات بهتر و زیرساخت باشد. آن گونه است که قادر به گرد هم‌آوردن فن‌آوری، اطلاعات، و دیدگاه سیاسی، برحسب یک برنامه منسجم و بهبود خدمات شهری می‌شود.

  اشتباه است فکر کنیم که ساخت شهرهای هوشمند نیاز به سرمایه‌گذاری فقط در حوزهIT  (فن‌آوری اطلاعات) دارد؛ آنچه شهرها نیاز دارند استفاده از IT به عنوان وسیله‌ای برای انتقال اهداف و مقاصد محلی است (Giffinger& et.all , 2007: 10). تمایز مفهومی و عملی بین شهرهای الکترونیک و شهر هوشمند وجود دارد. برچسب شهر هوشمند معمولا برای توصیف شهری که توانایی پشتیبانی از روش های یادگیری، توسعه فن‌آوری، و نوآوری را دارد استفاده می شود.

   در این معنا، هر شهر الکترونیک الزاما باهوش نیست، اما هر شهر هوشمند دارای اجزای الکترونیک است. نظرات در ارتباط بین شهر واقعی و شهر مجازی متفاوت است. شهرهای الکترونیک شامل هر تابعی از شهر مانند کار، مسکن، جنبش، تفریح و سرگرمی و محیط زیست است.شهر هوشمند در درجه اول شامل توابع پژوهش، انتقال تکنولوژی، توسعه محصول و نوآوری فن‌آوری، به عنوان بستر صنایع نوآورانه شبیه به شهر دانش است.
  برای تهیه گزارش، به یکی از این کیسوک ها واقع در ابتدای خیابان سعدی مراجعه می کنم و در مورد فعالیت هایی که انجام میدهند سوال میپرسم و این که متولی این امر چه سازمان یا نهادی ست؟
  مردجوانی که ظاهرا به تازگی حدود 2ماه است در کیوسک مشغول به کار شده پاسخ میدهد و می گوید: کیوسک ها مربوط به سازمان فاوا می باشد و خدماتی متنوعی غیر ازین هایی که روی شیشه چسبانده شده! نظیر پرداخت عوارض شهرداری در این باجه انجام میشود.البته عمده این خدمات برای اشخاصی که دسترسی به اینترنت و یا توان کار با آن را ندارند مناسب میباشد، از آینده و از خدماتی که قراراست دراین باجه ها بعدا ارائه شود اطلاع دقیق ندارد اما در جریان هست که قرار است دامنه خدمات گسترش یابد. با او در مورد شهرهوشمند و فضای آن بحث میکنم منتهی اطلاع چندانی ندارد و بیشتر کنجکاو است که بداند من از کجا آمده ام؟؟(از مریخ!) و نامم چیست؟؟

  بابت اطلاعاتی که در اختیار من قرار داده تشکر میکنم و از او خداحافظی میکنم منتهی در سر این فکر را دارم کاش او و مسئولین امر به این فکر کرده باشند که اگر محققی که در این زمینه مطالعه کرده و از شهرهای دیگر و یاحتی کشورهای خارجی وارد مشهد شده و این کیوسک ها را ببیند با خود چه فکر میکند؟ آیا تصور میکند مشهد که همین چندوقت پیش به عنوان شهرداری هوشمند برگزیده کشوری شده، هوشمندبودن شهر را در این کیسوک ها میبیند؟؟آیا تمام مطالعات،پژوهش ها، برگزاری هم اندیشی ها، شرکت در همایش های شهرهوشمند و سایر فعالیت هایی که تاکنون در این زمینه در مشهد کار شده نهایتا چنین نتیجه ای را در بر داشته است؟؟ 

  این درست است که در ابتدای راه هستیم و هنوز الزامات شهر الکترونیک را کامل نکرده به سراغ شهر هوشمند رفته ایم!، منتهی چنین ایده هایی و وجود چنین باجه هایی تیشه به ریشه شهر هوشمند میزند و بنظر میرسد باید کمی محتاطانه و بادقت و هوش بیشتری به جلو قدم برداشت تا به سر منزل مقصود یعنی همان مدینه فاضله(شهر هوشمند) رسید!

  بد نیست به جهت مقایسه هم که شده نگاهی به خدمات مشابه چنین باجه هایی در شهرهای هوشمند سایر کشورها بیندازیم :

  نیویورک : باجه هایی که اینترنت WIFI رایگان را در اختیار شهروندان قرار میدهد


  در این طرح جدید باجه های تلفن عمومی برداشته می شوند و کنسول هایی جایگزین آنها می شوند که به ارائه خدمات رایگان اینترنت WiFi در ۲۴ ساعت شبانه روز و هفت روز هفته می پردازند. این کنسول همچنین امکان برقراری تماس رایگان با پلیس و اورژانس و … را نیز فراهم می کند و به شما این امکان را می دهد تا گوشی و یا تبلت خود را نیز شارژ نمایید. یک تبلت با صفحه تاچ نیز در این کنسول نصب شده که به ما امکان دسترسی به خدمات شهری را می دهد و حتی با نقشه موجود در آن راه های دسترسی به نقاط مختلف را نیز به شما نشان می دهد. 


  قرار است هزینه های چنین کاری با بودجه عاید شده از تبلیغات تامین شود، و اگر به عکس اصلی توجه نمایید متوجه دو صفحه شیشه ای در کناره های کنسول می شوید که برای نمایش تبلیغات نصب شده اند. تخمین زده شده است که این پروژه در ۱۲ سال اول راه اندازی تا ۵۰۰ میلیون دلار برای شهرداری درآمد تامین نماید.

  نصب باجه های هوشمند در متروی دوبی


  این باجه‌های بزرگ که دارای نمایشگر لمسی هستند خدماتی نظیر نقشه‌ ایستگاههای مترو، جداول زمانی حرکت قطار‌ها، روش‌های محاسبه قیمت بلیت، مقررات مسافران، فیلم‌های ویدیویی و روش شکایات و انتقادات را ارائه می‌دهند.این باجه‌ها دارای یک نمایشگر برای نمایش تبلیغات بازرگانی و اطلاعاتی برای مسافران هستند و اطلاعات را به عربی و انگلیسی نمایش می‌دهند.
  عبدالله یوسف العلی، رییس اجرایی اداره حمل‌ و نقل دوبی گفت: راه‌اندازی باجه‌های اطلاعات مترو در راستای نظرات مقامات بلندپایه دوبی برای تبدیل این شهر به هوشمند‌ترین شهر جهان ظرف سه سال آینده صورت گرفته است.
  نوع مطلب : شهرهوشمند، گزارش، 
  برچسب ها : شهرهوشمند، باجه خدمات الکترونیکی، خدمات الکترونیکی،
  لینک های مرتبط :

  شنبه 1398/05/5 05:36 ق.ظ
  Moreover the last individual may be the ugly male organ rise capsule.
  Those would be the just one in which will not allocate a person any ends in tenures involving penile rise other than finish up initiating you
  destruction. Many of them befall effect connected with ignorance.
  They befall created by populaces who would
  not have a sufficient amount comprehension more or less manhood magnification pills on the
  contrary aver arranged giving rise to them regardless and finish up giving out
  their clients harm.
  On the other hand, plastic material surgical treatment hath got stabbed headed for shut down the sinews that will contain the male member fixed
  to the pubic bone tissue. This outfit roots the drooping male
  member in order to trip over deeper however will not in fact lengthen the full penis.
  In the event the male organ takes place handed down, the idea may air superior,
  nonetheless it will also ended up being a lesser amount
  of steady at some stage in sexual intercourse.
  Plus a final single will be the menacing penis improvement
  tablet. Those are the solitary with the aim of will not
  undertake anyone any ends in stretches connected with penile rise nevertheless end up causing a person injure.
  Many of them live items regarding ignorance.
  They remain created by communities who will not have a sufficient amount
  familiarity on the order of male organ swelling
  supplements except am resolute lying on sorting them
  at any rate and also finish up allocating his or her abusers destruction.
  Approximately work-in take delivery of vaccinations of their admitted weight, hyaluronic p or maybe sham
  objects on the way to raise the width with the manhood
  passage. It really is vague no matter if this kind
  of inoculation is there out of harm's way there
  are not been there substantiated to facilitate additions be capable of soar male organ bulk.
  So that as using the different methods, this will likely not really improve serve on the male member.
  یکشنبه 1398/04/23 01:43 ق.ظ
  best erectile dysfunction pills http://viagralim.us best erectile dysfunction pills !
  I visit everyday a few websites and websites to read content, but this webpage gives quality based content.
  سه شنبه 1396/05/17 06:29 ق.ظ
  It's very easy to find out any topic on web as compared to books, as I found this post at
  this site.
  دوشنبه 1393/10/15 07:48 ق.ظ
  سلام از وبلاگتون دیدن کردیم
  از شما رسما دعوت میکنیم تا در شبکه ما عضو شوید و مطالبتان را به اشتراک گذارید تا بقیه هم استفاده کنند
  منتظر حضور شما دوست عزیز هستیم!

  با تشکر
  مدیریت شبکه اجتماعی فیس پلاک
  شنبه 1393/09/29 01:29 ب.ظ
   
  لبخندناراحتچشمک
  نیشخندبغلسوال
  قلبخجالتزبان
  ماچتعجبعصبانی
  عینکشیطانگریه
  خندهقهقههخداحافظ
  سبزقهرهورا
  دستگلتفکر


  درباره وبلاگ
  *** به آی تی کده خوش آمدید ***
  در این وبلاگ سعی میشه بروزترین مطالب درمورد
  دنیای آی تی قرار داده بشه
  امیدوارم با نظرات گرانبهاتون بنده را در این راه یاری کنین ممنوون


  مدیر وبلاگ : حامد قناد
  IT کارشناس

  Google

  در این وبلاگ
  در كل اینترنت
  
  دانلود سریع
  برای دانلود روی هر کدام کلیک کنید

  نویسندگان
  صفحات جانبی
  نظرسنجی
  نظر شما درمورد وبلاگ آی تی کده چیست؟  آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

  فرم تماس
  نام و نام خانوادگی
  آدرس ایمیل
  کلیه حقوق این وبلاگ برای آی تی کده محفوظ است