آی تی کده آی تی کده - مطالب آذر 1393
آی تی کده
***آی تی کده ، دنیای آی تی *** وبلاگ شخصی حامد قناد
مدیرعامل رایتل: با افزایش مشترکان، کیفیت سرویس‌ ها افزایش و قیمت‌ ها مناسب‌ تر می‌ شود                   بیش از 51 هزار ملک در تهران، اینترنتی به فروش می‌رسد                   قطار مغناطیسی ژاپن با سرعت 590 کیلومتر در ساعت، رکورد جهان را شکست                   اپل این بار برای جلوگیری از خم‌شدن آیفون، به سراغ آلیاژی مستحکم از آلومینیوم می‌رود                   اکسپریا زد 4 با بدنه تمام فلزی و اسکنر اثر انگشت رونمایی می‌شود                   کمیسیون اروپا گوگل را متهم به شیوه جستجوی ناعادلانه کرد                   هوآوی در کمین متخصصان و طراحان سامسونگ نشسته است                   مرورگر اپرا مینی با طراحی متریال برای اندروید منتشر شد • !با موبایل خود این کد را اسکن کنید


 • در صورتی که نرم افزار را ندارید دانلود کنید


 • "خدمات الکترونیک شهرهوشمند" نام کیوسک هایی است که به تازگی در چندین نقطه شهر مشهد فعالیت خود را آغاز نموده و به ارائه انواع خدمات اینترنتی و آنلاین به شهروندان مشهدی می پردازد.

   در حال حاضر خدمات الکترونیک ارایه شده در این کیوسک ها علاوه بر انجام انواع خدمات بانکی نظیر دریافت وجه نقد ،‌ پرداخت قبوض آب،‌ برق،‌ گاز، تلفن و دیگر خدماتی که هم اکنون از طریق دستگاههای عابربانک به شهروند و زائر ارایه می شود، خدمات الکترونیک شهروندی شامل شارژ تلفنهای همراه " من کارت"، شارژ موبایل، پرداخت عوارض شهرداری، عوارض خودرو و مسیریابی نقشه شهر ، خدمات گردشگری و مورد نیاز زائرین ،تهیه انواع بلیت های سفرهای برون شهری و دسترسی به پایگاههای اطلاعات شهری مشهد و ثبت درخواست شهروند از شهرداری را نیز شامل می شود و به مرور زمان انواع خدمات الکترونیک قابل ارایه به شهروندان و زائران از طریق آنها عملیاتی خواهد شد.

  جدای از خدمات شایانی که این باجه ها برای شهروندان به ارمغان می آورند، اما نکته قابل تامل در این میان، عنوانی است که بر سر در این کیوسک ها نقش بسته است : "خدمات الکترونیک شهر هوشمند" .
  عنوانی که مسلما تعریف شهرهوشمند را نسبت به خدماتی که این کیوسک ها ارائه می نمایند نقص می نماید و با معیارها و اهداف شهرهوشمند مغایر است.

  توجه شما را به تعاریف شهرالکترونیک و شهر هوشمند جلب مینمایم. 
  طبق تعریف :

  شهر الكترونیك،شهری است كه دسترسی الكترونیكی شهروندان به كلیه ادارات و اطلاعات گوناگون موردنیاز بصورت شبانه روزی،هفت روزهفته،به شیوه ای ثابت،قابل اطمینان،امن و محرمانه انجام پذیرد. به عبارت دیگر می توان گفت در شهر الكترونیكی تمام خدمات موردنیاز ساكنان از طریق شبكه های كامپیوتری تامین شود.


  شهر هوشمند بیش از یک شهر الکترونیک است. شهری هوشمند است که قادر به پیوند سرمایه فیزیکی با سرمایه اجتماعی به منظور توسعه خدمات بهتر و زیرساخت باشد. آن گونه است که قادر به گرد هم‌آوردن فن‌آوری، اطلاعات، و دیدگاه سیاسی، برحسب یک برنامه منسجم و بهبود خدمات شهری می‌شود.

  اشتباه است فکر کنیم که ساخت شهرهای هوشمند نیاز به سرمایه‌گذاری فقط در حوزهIT  (فن‌آوری اطلاعات) دارد؛ آنچه شهرها نیاز دارند استفاده از IT به عنوان وسیله‌ای برای انتقال اهداف و مقاصد محلی است (Giffinger& et.all , 2007: 10). تمایز مفهومی و عملی بین شهرهای الکترونیک و شهر هوشمند وجود دارد. برچسب شهر هوشمند معمولا برای توصیف شهری که توانایی پشتیبانی از روش های یادگیری، توسعه فن‌آوری، و نوآوری را دارد استفاده می شود.

   در این معنا، هر شهر الکترونیک الزاما باهوش نیست، اما هر شهر هوشمند دارای اجزای الکترونیک است. نظرات در ارتباط بین شهر واقعی و شهر مجازی متفاوت است. شهرهای الکترونیک شامل هر تابعی از شهر مانند کار، مسکن، جنبش، تفریح و سرگرمی و محیط زیست است.شهر هوشمند در درجه اول شامل توابع پژوهش، انتقال تکنولوژی، توسعه محصول و نوآوری فن‌آوری، به عنوان بستر صنایع نوآورانه شبیه به شهر دانش است.
  برای تهیه گزارش، به یکی از این کیسوک ها واقع در ابتدای خیابان سعدی مراجعه می کنم و در مورد فعالیت هایی که انجام میدهند سوال میپرسم و این که متولی این امر چه سازمان یا نهادی ست؟
  مردجوانی که ظاهرا به تازگی حدود 2ماه است در کیوسک مشغول به کار شده پاسخ میدهد و می گوید: کیوسک ها مربوط به سازمان فاوا می باشد و خدماتی متنوعی غیر ازین هایی که روی شیشه چسبانده شده! نظیر پرداخت عوارض شهرداری در این باجه انجام میشود.البته عمده این خدمات برای اشخاصی که دسترسی به اینترنت و یا توان کار با آن را ندارند مناسب میباشد، از آینده و از خدماتی که قراراست دراین باجه ها بعدا ارائه شود اطلاع دقیق ندارد اما در جریان هست که قرار است دامنه خدمات گسترش یابد. با او در مورد شهرهوشمند و فضای آن بحث میکنم منتهی اطلاع چندانی ندارد و بیشتر کنجکاو است که بداند من از کجا آمده ام؟؟(از مریخ!) و نامم چیست؟؟

  بابت اطلاعاتی که در اختیار من قرار داده تشکر میکنم و از او خداحافظی میکنم منتهی در سر این فکر را دارم کاش او و مسئولین امر به این فکر کرده باشند که اگر محققی که در این زمینه مطالعه کرده و از شهرهای دیگر و یاحتی کشورهای خارجی وارد مشهد شده و این کیوسک ها را ببیند با خود چه فکر میکند؟ آیا تصور میکند مشهد که همین چندوقت پیش به عنوان شهرداری هوشمند برگزیده کشوری شده، هوشمندبودن شهر را در این کیسوک ها میبیند؟؟آیا تمام مطالعات،پژوهش ها، برگزاری هم اندیشی ها، شرکت در همایش های شهرهوشمند و سایر فعالیت هایی که تاکنون در این زمینه در مشهد کار شده نهایتا چنین نتیجه ای را در بر داشته است؟؟ 

  این درست است که در ابتدای راه هستیم و هنوز الزامات شهر الکترونیک را کامل نکرده به سراغ شهر هوشمند رفته ایم!، منتهی چنین ایده هایی و وجود چنین باجه هایی تیشه به ریشه شهر هوشمند میزند و بنظر میرسد باید کمی محتاطانه و بادقت و هوش بیشتری به جلو قدم برداشت تا به سر منزل مقصود یعنی همان مدینه فاضله(شهر هوشمند) رسید!

  بد نیست به جهت مقایسه هم که شده نگاهی به خدمات مشابه چنین باجه هایی در شهرهای هوشمند سایر کشورها بیندازیم :

  نیویورک : باجه هایی که اینترنت WIFI رایگان را در اختیار شهروندان قرار میدهد


  در این طرح جدید باجه های تلفن عمومی برداشته می شوند و کنسول هایی جایگزین آنها می شوند که به ارائه خدمات رایگان اینترنت WiFi در ۲۴ ساعت شبانه روز و هفت روز هفته می پردازند. این کنسول همچنین امکان برقراری تماس رایگان با پلیس و اورژانس و … را نیز فراهم می کند و به شما این امکان را می دهد تا گوشی و یا تبلت خود را نیز شارژ نمایید. یک تبلت با صفحه تاچ نیز در این کنسول نصب شده که به ما امکان دسترسی به خدمات شهری را می دهد و حتی با نقشه موجود در آن راه های دسترسی به نقاط مختلف را نیز به شما نشان می دهد. 


  قرار است هزینه های چنین کاری با بودجه عاید شده از تبلیغات تامین شود، و اگر به عکس اصلی توجه نمایید متوجه دو صفحه شیشه ای در کناره های کنسول می شوید که برای نمایش تبلیغات نصب شده اند. تخمین زده شده است که این پروژه در ۱۲ سال اول راه اندازی تا ۵۰۰ میلیون دلار برای شهرداری درآمد تامین نماید.

  نصب باجه های هوشمند در متروی دوبی


  این باجه‌های بزرگ که دارای نمایشگر لمسی هستند خدماتی نظیر نقشه‌ ایستگاههای مترو، جداول زمانی حرکت قطار‌ها، روش‌های محاسبه قیمت بلیت، مقررات مسافران، فیلم‌های ویدیویی و روش شکایات و انتقادات را ارائه می‌دهند.این باجه‌ها دارای یک نمایشگر برای نمایش تبلیغات بازرگانی و اطلاعاتی برای مسافران هستند و اطلاعات را به عربی و انگلیسی نمایش می‌دهند.
  عبدالله یوسف العلی، رییس اجرایی اداره حمل‌ و نقل دوبی گفت: راه‌اندازی باجه‌های اطلاعات مترو در راستای نظرات مقامات بلندپایه دوبی برای تبدیل این شهر به هوشمند‌ترین شهر جهان ظرف سه سال آینده صورت گرفته است.
  نوع مطلب : شهرهوشمند، گزارش، 
  برچسب ها : شهرهوشمند، باجه خدمات الکترونیکی، خدمات الکترونیکی،
  لینک های مرتبط :


  تک-ژاکتِ طراحی شده توسطِ طراح و خالق معروف مارک تامی هیلفیگر (Tommy Hilfiger) با انرژی خورشیدی تلفنتان را شارژ می‌کند، هرچند که خیلی هم قابل قبول به نظر نمی‌رسد!

  صنعت هنوز درروند بهبود بخشیدن به گجت‌هایی است که می‌شود آن‌ها را پوشید، در حال حاضر در بازار وجود دارند و برای آن بازار اهمیت دارند. خوشبختانه، ظاهر و نوع پوشش در بالای این لیست قرار دارند؛ اما اگر فکر می‌کردید که تکنیسین‌هایی که این شرکت‌های ساختِ گجت‌های پوششی را اداره می‌کنند چیزی در رابطه با طراحی شیک نمی‌دانند، شاید نیاز باشد که تجدیدنظری در مورد آن‌ها انجام دهید؛ دلیل آن‌هم این است که حتی شرکت معروفی در صنعت لباس مانند تامی هیلفیگر نیز زمانی که می‌خواهد برای عاشقان فنّاوری لباسی را طراحی کند، خیلی بهتر از این تکنیسین‌ها این کار را انجام نمی‌دهد.

   

  به شما ژاکت انرژی خورشیدی جدید تامی هیلفیگر را معرفی می‌کنیم که از انرژی خورشید برقش را تأمین می‌کند و تنها برای تعداد معدودی (هم برای آقایان و هم برای خانم‌ها) تولید خواهد شد. این ژاکت در سایز متوسط خواهد بود و سلول‌های خورشیدی ای که در پشت آن قرار می‌گیرند ضد آب خواهند بود. این سلول‌های خورشیدی برای شارژ کردن یک باتری که در جیب جلوی ژاکت قرار گرفته است استفاده خواهند شد. سلول‌های خورشیدی توسط کابلی که در آسترهای این ژاکت به‌طور تمیز و دقیق جاسازی‌شده است به باتری وسط می‌شوند. باتری دو خروجی برای USB دارد و می‌توانید به‌طور همزمان دو دستگاه (برای مثال موبایل یا تبلت) را از این طریق شارژ کنید. به گفته سازنده این سلول‌های خورشیدی، شرکت پویلیون (Pvilion)، این سلول‌ها زمانی که به‌طور کامل شارژ شده باشند می‌توانند یک دستگاه استاندارد که دارای باتری ۱۵۰۰ میلی‌آمپری باشد را تا چهار بار شارژ کنند.

   

  درحالی‌که ما ادعای متخصص و حرفه‌ای بودن در مد و فشن را نداریم و میدانیم که این ژاکت برای استفاده در محیط‌های باز است، اما اگر نقل کرده باشیم که این طراحی را قابل قبول می‌دانیم، حرف درستی نزده‌ایم. به‌خصوص زمانی که برای هرکدام از این ژاکت‌ها باید مبلغ ۵۹۹$ بپردازیم. البته اینکه حداقل نیمی از این مبلغ به صندوق خیریه‌ی The Fresh Air Fund تعلق می‌گیرند مقداری دلداری می‌آورد.

  نوع مطلب : تازه های تکنولوژی، 
  برچسب ها : شارژر خورشیدی، کاپشن با شارژ موبایل، کاپشن خورشیدی،
  لینک های مرتبط :


  هر دوربینی خواه یک دوربین دیجیتال و یا برنامه دوربین موجود بر روی یک گوشی اندرویدی و یا آیفون، همه وهمه عکس‌های گرفته شده شما را در پوشه‌ای به نام DCIM ذخیره می‌کنند.

  DCIM مخففی برای Digital Camera Images است. پوشه DCIM و ترکیب آن از DCF، استانداردی که در سال ۲۰۰۳ ایجاد شده نشئت گرفته شده‌اند.

  DCF مجموعه استانداردهایی است که توسط JEITA یعنی انجمن صنعتی تکنولوژیک اطلاعات و الکترونیک ژاپن ایجاد شده است و از نظر اصطلاحی با نام CP-3461 از آن یاد می‌شود. اولین نسخه این استاندارد در سال ۲۰۰۳ عرضه شد و پس از آن در سال ۲۰۱۰ جدیدترین به روز رسانی بر روی آن اعمال شد.

  DCF موارد گوناگونی را با هدف ایجاد استانداردی یکسان در نظر گرفته است. به عنوان مثال یک مموری کارت متصل شده به دوربین دیجیتال باید با یکی از استانداردهای FAT12,FAT16,FAT32 و یا exFAT فرمت شده باشد.محتویات صوتی و تصویری با حجم ۲ گیگابایت و یا بیشتر باید حتما توسط یکی از فرمت‌های FAT32 و یا exFAT پوشش داده شوند. هدف نهایی برای دوربین‌های دیجیتال و مموری‌کارت آن‌ها، سازگاری کامل با یکدیگر است.


  پوشه DCIM و زیرشاخه‌های آن


  در میان گزینه‌های مختلف، استاندارد DCF رویه‌ای را برمی‌گزیند که دوربین‌های دیجیتال، عکس‌های گرفته شده را در پوشه DCIM ذخیره کنند.

  این پوشه می‌تواند (و معمولا نیز چنین است) شامل زیرشاخه‌های مختلفی باشد. هریک از این زیرشاخه‌ها شامل یک عدد سه رقمی منحصربه‌فرد از ۱۰۰ تا ۹۹۹ و پنج کاراکتر حرفی-عددی است. کاراکترهای حرفی-عددی مهم نیستند و هر شرکت سازنده‌ای به انتخاب و سلیقه خود از ترکیبی استفاده می‌کند.

  به عنوان مثال اپل خوش‌شانس بوده که می تواند از نام خود به عنوان پنج کاراکتر حرفی-عددی استفاده کند و نتیجتا پوشه DCIM زیر‌شاخه‌هایی مانند ۱۰۰APPLE و ۱۰۱APPLE خواهد داشت.در این زیرشاخه‌ها، تصاویر گرفته شده قراردارند. نام هر تصویر با یک کد حرفی‌-عددی چهار رقمی شروع می شود که می‌تواند براساس سلیقه شرکت سازنده دوربین تغییر کند و نهایتا بعد از آن نیز یک عدد چهاررقمی خواهد بود.

  به عنوان مثال معمولا نام این‌فایل‌ها را چیزی مانند DSC_0001.jpg خواهید دید. این کد اصلا مهم نیست اما نحوه چیدمان به‌گونه‌ای خواهد بود که عکس‌های گرفته شده به ترتیب زمان گرفته شدن عکس به نمایش درآیند.

  ممکن است در این میان با فایل‌هایی با پسوند THM نیز روبرو شوید. این فایل‌ها در واقع محتوی متادیتاهایی برای فایل‌هایی به جز عکس‌های با پسوند JPG هستند. به عنوان مثال وقتی با دوربین دیجیتال خود فیلم‌برداری می‌کنید ممکن است فایل مورد نظر شما با پسوند MP4 ذخیره شود.

  نهایتا شما یک فایل مانند DSC_0001.MP4 و یک فایل DSX_0001.THM را خواهید دید. فایل با پسوند MP4 در واقع خود ویدئو بوده و فایل .THM نیز حاوی نمایه و دیگر اطلاعات مرتبط با آن است. این اطلاعات توسط دوربین برای نمایش اطلاعات ویدئو بدون بارگذاری آن مورد استفاده قرار می‌گیرند.


  چرا همه شرکت‌های سازنده از این رویه استفاده می‌کنند؟


  DCF یک استاندارد پرکاربرد است، این بدان‌معناست که اکثر شرکت‌های سازنده دوربین‌های دیجیتال و گوشی‌های هوشمند این را پذیرفته‌اند و نهایتا این استاندارد، به صورت جهانی و همه‌گیر پذیرفته شده است.این استاندارد بدان‌معناست که نرم‌افزارهای مورد استفاده در جهت تبادل عکس و فیلم می‌توانند به طور خودکار عکس‌های موجود بر روی دوربین‌های دیجیتال و یا اس‌دی کارت را در هنگام اتصال این دستگاه‌ها به رایانه شناسایی کنند.

  پوشه DCIM در گوشی‌های هوشمند نیز دقیقا به همین منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد. وقتی آیفون یا دستگاه اندرویدی خود را به رایانه متصل می‌کنید، نرم‌افزار کتابخانه تصاویر رایانه شما متوجه حضور پوشه DCIM شده و اینگونه شناسایی می‌کند که تصاویر قابل انتقالی وجود دارند.

  اگر این استاندارد وجود نداشت عملا شما نمی‌توانستید مموری کارت را از یک دستگاه بیرون آورده و بر روی دستگاه دیگر بدون فرمت کردن آن ‌را مورد استفاده قرار دهید. پروتکل انتقال عکس یا همان PTP اگرچه متفاوت با استاندارد DCF بوده اما هدف مشترکی دارد. این استاندارد در دستگاه‌های اندرویدی و آیفون درجهت ارتباط با برنامه‌های مدیریت تصاویر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  نوع مطلب : موبایل، آموزش، 
  برچسب ها : DCIM، دوربین دیجیتال، پوشه DCIM،
  لینک های مرتبط :


  خرین نمونه از گجت‌هایی که رؤیاهای گیکی ما را محقق می‌سازد در قالب اسپیکر بلوتوث «ستاره‌ی مرده» جنگ ستارگان است.

  البته این ستاره واقعاً در هوا معلق نمی‌شود و قدرت نابودگری آن نیاز به آزمودن دارد؛ اما در کل گجت جالبی است.این سیاره‌ی نابودگر جنگ ستارگان با یک‌پایه‌ی آکریلیکی، کلید auto-link برای اتصال سریع با وسایل شما، ورودی AUX، باتری قابل شارژ و توان ۳ وات است؛ اما از همه مهم‌تر نورافشانی فوق‌العاده‌ی آن است!

  این اسپیکر بلوتوث ۷۰ دلاری به نظر یک هدیه‌ی سال نو میلادی مناسب و وسیله‌ای جالب برای مهمانی‌هایی با تم جنگ ستارگان خواهد بود.

  نوع مطلب : تازه های تکنولوژی، 
  برچسب ها : Death Star، Star Wars، اسپیکر بلوتوث، اسپیکر جنگ ستارگان، جنگ ستارگان،
  لینک های مرتبط :


  شرکت سازنده چینی Vivo طی یک خبر رسمی اسمارت‌فون فوق باریک Vivo X5 Max را معرفی نمود. ضخامت این گوشی هوشمند در باریک‌ترین قسمت ۳.۹۸ میلی‌متر و در پهن‌ترین قسمت ۴.۷۵ میلی‌متر است.

  بنا بر آمارهای رسمی، بدون شک این گوشی باریک‌ترین گوشی جهان است که با اختلاف ۰.۱ میلی‌متر از رقیبانی چون Gionee Elife و گوشی تازه وارد Oppo R5  پیشی گرفته است.

  Vivo برای رسیدن به این رتبه جهانی، مجبور به کاهش ضخامت بخش‌های زیادی از گوشی شد. مادربرد طراحی شده برای گوشی تنها ۱.۳۶ میلی‌متر ضخامت دارد. همچنین صفحه نمایش، ضخامتی معادل ۱.۳۶ میلی‌متر دارد و بلندگو با ضخامت ۲.۴۵ میلی‌متر در داخل گوشی جاسازی شده است. نکته جالب و تحسین برانگیر آن که این گوشی فوق باریک! با وجود محدودیت‌های حجمی، دو سیم کارته بوده و جک هدفون آن مانند اکثر گوشی‌ها ۳.۵ میلی‌متر است.

  مشخصات فنی این گوشی عبارتند از: صفحه نمایش LED سوپر آمولد با سایز ۵.۵ اینچ و وضوح نمایش ۱۰۸۰p، مجهز به پردازنده ۸ هسته‌ای اسنپ‌دراگون ۶۱۵ کوالکام با فرکانس ۱.۷ گیگاهرتز، رم ۲گیگابایت و حافظه قابل ارتقاء، ۱۶ گیگابایت می‌باشد. دوربین پشت ۱۳ مگاپیکسل و دوربین جلو ۵ مگاپیکسل است و مدیریت پخش صدا توسط چیپ صوتی یاماها YSS-205X صورت می‌گیرد. سیستم عامل این گوشی آندروید کیت کت ۴.۴.۴ با رابط کاربری Funtouch OS 2.0 می‌باشد.

  این اسمارت‌فون به قیمت ۴۸۶ دلار تا اول دی ماه وارد بازار می‌شود.

  نوع مطلب : تازه های تکنولوژی، موبایل، 
  برچسب ها : Oppo R5، Vivo X5 Max، باریکترین گوشی دنیا، ویوو ایکس 5 مکس،
  لینک های مرتبط :

  شرکت IBM که بخشی از فعالیت کاری خود را صرف خلق نوآوری و ایده های فناورانه برای شهر هوشمند مینماید، این بار ایده خود را اینچنین به تصویر کشیده است.

  با کانال آپارات آی تی کده همراه باشید...

  نوع مطلب : شهرهوشمند، 
  برچسب ها : شهرهوشمند، ایده، هوشمند،
  لینک های مرتبط :


  آخرین اطلاعاتی که از سیستم‌عامل‌های اندروید آب نبات چوبی وجود دارد نشان می‌دهد که تمام دستگاه‌هایی که از این سیستم‌عامل استفاده می‌کنند به زور ۰.۵ درصد از کل دستگاه‌های استفاده‌کننده از اندروید را شامل می‌شود. در طرف مقابل، اندروید ۴.۴ کیت کت که به تنهایی به عنوان ستاره نمایش ما درامد است، روزبه‌روز در حال محبوب‌تر شدن است و تا به امروز رکورد نرخ تطابق را از محصولات قبلی به سرقت برده است.

  آیا تا به حال برای شما سؤال پیش نیامده که سیستم‌عامل‌های اندروید چگونه بین دستگاه‌های اندرویدی توزیع شده‌اند؟ اگر جواب سؤال را میدانید که خوش به حالتان و اگر نمی‌دانید در اینجا به کمک نمودارهای آقای دیوید کوپولا شما می‌توانید این توزیع را ببینید. این نمودار شامل چگونگی توزیع نسخه‌های نان زنجبیلی، کیت‌کت، بستنی ساندویچی و جلی‌بین است.

  حال نکته قابل‌توجه در رابطه با این نمودار و خطوطش در واقع در این است که شما مثلاً اگر به نسخه ۴.۲ اندروید توجه کنید می‌بینید که این سیستم‌عامل با یک شیب ملایم شروع به صعود می‌کند تا اینکه به بیش‌ترین میزان خود برسد و پس از آن شروع به افول می‌کند. حال در همان زمان سیستم‌عامل اندروید ۴.۱ نیز در بازار وجود داشته است ولی نکته جالب این است که طی ماه‌های گذشته استفاده از آن رو به نزول بوده است. حال اگر به سراغ ستاره میدان برویم می‌بینیم که اندروید ۴.۴ با سرعت در ماه‌های اخیر در حال گسترش بوده است و از نمودارها مشخص است که فعلاً قصد کاستن از سرعت گسترش خود را ندارد. البته ما بی‌صبرانه منتظریم که ببینیم در آینده چه اتفاقی برای اندروید ۵.۰ خواهد افتاد و این نسخه از سیستم‌عامل اندروید چگونه می‌خواهد ما را شگفت‌زده کند.

  نوع مطلب : اخبار آی تی، 
  برچسب ها : Android Distribution، آب نبات چوبی، توزیع، توزیع سیستم عاملهای اندروید، کیت کت،
  لینک های مرتبط :

  استفاده از استاندارد WPA2 به همراه یک گذرواژه مطمئن تا وقتی روشی امن به شمار می‌آید که شما WPS را غیرفعال کنید. این توصیه‌ای است که برای امنیت بیشتر شبکه وای‌فای احتمالا بارها و بارها شنیده و یا خوانده‌اید. WPS یا همان Wi-Fi Protected Setup ایده جالبی بود اما استفاده از آن یک اشتباه بزرگ است.

  این احتمال وجود دارد که روتر شما نیز از WPS پشتیبانی کند و این قابلیت به طور پیش‌فرض فعال باشد. همانند UPnP، این قابلیت نیز ممکن است شبکه بی‌سیم شما را در معرض نفوذ قراردهد.

  WPS چیست؟

  اکثر کاربران از پروتکل WPA2-Personal که با نام WPA2-PSK نیز شناخته می‌شود بهره می‌برند. PSK مخففی برای Pre-shared key می‌باشد. شما تنظیمات روتر خود را به همراه گذرواژه‌ای خاص انجام می‌دهید و سپس از همان گذرواژه برای ارتباط با شبکه وای‌فای خود بهره می‌برید.

  این عمل به شما گذرواژه‌ای برای حفاظت از شبکه خواهد داد تا دیگران بدون اجازه شما نتوانند از آن استفاده کنند. روتر از گذرواژه شما یک کلید رمزگذاری شده تشکیل می‌دهد تا از آن برای حفاظت ترافیک شبکه بی‌سیم استفاده کند و نهایتا افرادی که این گذرواژه را ندارند نتوانند از این شبکه بهره ببرند.

  این عمل ممکن است از جهت نیاز به تکرار بر روی هر دستگاه مستقل، کمی آزاردهنده باشد. اینجاست که WPS برای حل مشکل ایجاد شد. وقتی به روتری با قابلیت WPS متصل می‌شوید، پیغامی مبنی بر امکان استفاده از روشی آسان‌تر به جای واردکردن گذرواژه خود مشاهده می‌کنید.

   چرا WPS امنیت لازم را ندارد؟

  در ابتدا بدنیست یادآور شویم که روش‌های مختلفی برای استفاده از Wi-Fi Protected Setup وجود دارند.

  پین: روتر شما یک پین هشت رقمی دارد که برای اتصال، باید آن‌را وارد کنید اما در عوضِ کنترل تمام هشت‌رقم پین، روتر به طور جداگانه چهاررقم اول را کنترل می‌کند و سپس به سراغ چهاررقم دوم می‌رود.

  این مسئله، نفوذ به رمزگذاری پین WPS را آسان می‌کند و با حدس ترکیب‌های مختلف، نفوذگران می‌توانند به دستگاه شما نفوذ پیدا کنند. تنها ۱۱۰۰۰ کد چهاررقمی ممکن وجود دارد و هنگامی که نرم‌افزار نفوذگر بتواند چهاررقم اول را حدس بزند، نفوذگر می‌تواند به سمت چهاررقم بعدی یورش ببرد! اکثر روترها پس از ورود اشتباه پین، راه را بر نفوذگر نمی‌بندد و این امکان را به وی می‌دهند تا بارها و بارها شانس خود را برای حدس زدن آن بیازماید.

  با استفاده از برنامه‌هایی مانند Reaver هرشخصی می‌تواند پس از صرف مدت زمانی حدود یک روز به این پین دسترسی پیداکند.

  اتصال از طریق فشردن دکمه: به جای وارد کردن پین یا گذرواژه، می‌توانید با فشردن دکمه فیزیکی موجود بر روی روتر به آن متصل شوید. این دکمه می‌تواند نرم‌افزاری نیز باشد. این روش امن‌تر است و دستگاه‌هایی مختلف تنها برای چند دقیقه می‌توانند به روتر متصل شوند و یا تنها پس از اتصال یک دستگاه، این قابلیت غیرفعال می‌شود.

  این روش برای همیشه فعال نیست و بدین‌ترتیب مانند روش ورود پین، همیشه در معرض نفوذ قرار ندارد. عیب این روش آنستکه کسانی که دسترسی به این دکمه فیزیکی موجود بر روی روتر دارند می‌توانند با فشردن آن، عملیات برقراری ارتباط را آغاز کنند، این عمل حتی اگر گذرواژه وای‌فای را ندانند نیز امکان‌پذیر است.

  درحالی‌که روش فشردن دکمه موجود بر روی روتر امنیت‌ بیشتری دراد، روش شناسایی پین گستره بیشتری از دستگاه‌ها را پوشش می‌دهد.

   آیا می‌توان WPS را غیرفعال کرد؟

  انواع مختلفی از روترها در بازار موجودند. برخی از روترها به شما امکان غیرفعال‌سازی WPS را نمی‌دهند و در واقع گزینه‌ای برای لغو این قابلیت وجود ندارد. برخی از روترها از گزینه یادشده برخوردارند اما این گزینه عملا هیچ کاربردی ندارد و WPS برخلاف میل شما همیشه فعال باقی می‌ماند. در سال ۲۰۱۲ این مشکل بر روی روترهای ساخت Linksys و Cisco مشاهده شد.

  برخی از روترها امکان فعال‌ یا غیرفعال‌سازی WPS را برای شما میسر می‌کنند و البته برخی دیگر همچنان از روش فشردن دکمه سخت‌افزاری استفاده می‌کنند. برخی نیز اصلا از WPS پشتیبانی نمی‌کنند که این‌ها امن‌ترین روترهای موجودند!

  چگونه WPS را غیرفعال کنیم؟

  اگر روتر شما امکان غیرفعال‌سازی WPS را برای شما فراهم می‌کند می‌توانید این گزینه را به احتمال زیاد در زیرشاخه‌ای به نام Wi-Fi Protected Setup یا WPS در رابط کاربری تحت وب روتر مشاهده کنید.

  پیشنهاد می‌شود حداقل گزینه شناسایی از طریق پین را غیرفعال کنید. در پایان بدنیست بار دیگر خاطرنشان کنیم که اگرچه WPS روشی سریع و آسان برای اتصال به وای‌فای به شمار می‌آید اما اگر یک گذرواژه ایمن که بتوانید به راحتی به خاطر بیاورید بسازید، می‌توانید به همان سرعت به اینترنت متصل شوید.

  نوع مطلب : بررسی تخصصی، آموزش، 
  برچسب ها : WiFi، WIFI PROTECTED SETUP، WPS، تنظیم شبکه وای فای، دکمه WPS، وای فای، وایفای،
  لینک های مرتبط :


  ویدئوی Gangnam Style پس از شروع پرسروصدا، اکنون مدتی است که از سرزبان‌ها افتاده اما نکته جالب اینکه کاربران و استفاده‌کنندگان از سرویس یوتیوب هنوز هم به مشاهده این ویدئو راغب هستند  و حالا این ویدئو رکوردشکنی عجیبی کرده است!

  مدت‌هاست که این ویدئو رکورد تعداد مشاهده در یوتیوب را شکسته و آن‌طور که در صفحه گوگل پلاس یوتیوب اعلام شده شمارنده این ویدئو به آمار ۲۱۴۷۴۸۳۶۴۷ یعنی بیشنیه مقداری که می‌توان در یک متغییر صحیح ۳۲ بیتی نگه داشت رسیده است.

  آن‌طور که از شواهد پیداست توسعه‌دهندگان یوتیوب انتظار نداشته‌اند تعداد بازدید از این ویدئو به این مقدار برسد. این اتفاق شبیه مشکلی است که رایانه‌ها در سال ۲۰۰۰ با کدهای نوشته شده رایانه‌ای مواجه شده بودند.

  البته درحال حاضر شمارنده ویدئو، مقدار بیشتری را به خود اختصاص داده و به نظر می‌رسد یوتیوب این مشکل را برطرف کرده و منتظر ثبت رکوردهای بالاتری است. سوال مهم اینجاست که چه کسانی و چرا هنوز این ویدئو را تماشا می‌کنند؟!

  نوع مطلب : اخبار آی تی، 
  برچسب ها : gangnam style، گنگنام استایل، یوتیوب،
  لینک های مرتبط :


  آیا آسانسور فقط برای بالا و پایین رفتن است؟ تا حالا هر چه بوده ظاهرا در حال تغییر کردن است و بزودی این اتفاق می‌افتد!چرا که آسانسورهای آینده از تکنولوژی نیروی شناور مغناطیسی برای حرکت عمودی و افقی استفاده خواهند کرد.

  تیسن کروپ، شرکت مهندسی آلمانی تولید فولاد که دفتر مرکزی آن در شهرهای دویسبورگ و اسن آلمان قرار دارد، در بیانیه ای اعلام کرده که در حال ساخت نسل بعدی آسانسورهاست که از نیروی شناوری مغناطیسی برای بالا و پایین و همچنین حرکت در راستای افقی در ساختمان‌های آینده بهره می‌برد.

  فناوری مَگلِو (مخفف Magnetic Levitation یا شناوری مغناطیسی) که در قطارهای سریع السیر استفاده می‌شود، از میدان های مغناطیسی بزرگی استفاده می‌کند که از تماس قطار با ریل خودداری می‌کند. این امر سبب کاهش اصطکاک و سرعت بالا تنها با اعمال نیروی محرک نسبتا اندکی می‌شود.

  تیسن کروپ، این سیستم جدید را، که با نام “Multi” شناخته شده است، “جام مقدس صنعت آسانسور” نامگذاری کرده است. کابین‌های این آسانسور که برای ساختمان‌های با ارتفاع متوسط و بلند، با ارتفاع ایده‌آل حداقل ۳۰۰ متر، طراحی شده است با سرعت ۵ متر در ثانیه حرکت می‌کنند.

  این سرعت فوق سریع محسوب نمی‌شود اما ماهیت این طراحی به آنها این اجازه را می‌دهد که دائم در حال حرکت باشند و این ویژگی منجر به این امر می‌شود که مسافران این آسانسور حداکثر برای ۱۵ تا ۳۰ ثانیه برای آسانسور بعدی منتظر باشند.

  تیسون کروپ امیدوار است تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی، یک نمونه اولیه از این آسانسور را به اجرا در آورد. 

  نوع مطلب : اخبار آی تی، 
  برچسب ها : Magnetic Levitation، آسانسور، شناوری مغناطیسی، فناوری مگلو، مگلو، نیروی مغناطیسی،
  لینک های مرتبط :


  Cicret نه یک ساعت هوشمند است و نه گوشی هوشمند و یا تبلت. بلکه دستبندی است شامل یک پروژکتو پیکو و ۸ حسگر. این گجت جدید تمام سخت‌افزار لازم برای اجرای اندروید و اپلیکیشن‌های آن را دارد.

  کافی است مانند صفحه لمسی گوشی هوشمند، روی مچ خود ضربه زده و بر روی ساق دست بازی مورد علاقه خود را اجرا کنید.  Cicret یک خالکوبی دیجیتال نیست. تصاویر توسط پروژکتور به راحتی بر روی مچ نمایش داده می‌شوند. در حال حاضرCicret فقط یک نمونه اولیه است و تمام تصاویری که در ادامه مشاهده می‌کنید نمایشی هستند.

  در ویدئوی زیر عملکرد نمایشی Cicret را از کانال آپارات آی تی کده مشاهده می‌کنید.

  به احتمال خیلی زیاد Cicret موج جدیدی در گجت‌های پوشیدنی ایجاد خواهد کرد. گرچه این دستبند هنوز ساخته نشده است اما صبور باشید، ماه پشت ابر نمی‌ماند و به زودی خواهیم دید که Cicret چند مرده حلاج است!

  نوع مطلب : تازه های تکنولوژی، 
  برچسب ها : دستبند، گجت، گجت هوشمند،
  لینک های مرتبط :

  تا به حال برای گوش کردن به موسیقی در تبلت و موبایل، بیشتر به اپلیکیشن های خارجی مراجعه کرده ایم و علت این کار هم مشخص بوده؛ کمتر اپلیکیشن ساخته داخل از لحاظ امکانات، سهولت استفاده و دیگر فاکتورها توانایی رقابت با نمونه های غیر ایرانی را داشته است.

  با این حال، قرار نیست که اوضاع تا ابد به همین منوال پیش برود و باید انتظار پیشرفت هایی را در این زمینه داشته باشیم. اپلیکیشن «هدفون» به تازگی برای سیستم عامل اندروید عرضه شده تا نگاه کاربر ایرانی را به اپلیکیشن های ساخته برنامه نویسان داخلی تغییر دهد.

  بگذارید اول از همه از طراحی خوب رابط کاربری هدفون سخن بگوییم، چیزی که در بدو ورود به اپلیکیشن توجه هر کسی را به خود جلب می کند. استودیوی سازنده برای این موزیک پلیر رابط کاربری ساده، سبک و در عین حال زیبایی طراحی کرده که المان هایی از طراحی متریال را هم در آن مشاهده می کنیم. استفاده از ترکیب مناسب رنگ های بنفش و مشکی، فونت ظریف و منظم و منوهای کشویی به هدفون ظاهر شکیلی داده و موجب می شود کاربر از کار در محیط آن لذت ببرد.

  اما نقطه قوت اصلی هدفون، موزیک پلیر آن است که هم به صورت آنلاین و هم آفلاین قادر به استفاده از آن هستید. در حالت آفلاین، هدفون یک پخش کننده موزیک معمولی است که با آن می توانید آهنگ های حافظه موبایلتان را در دسته بندی هایی بر اساس آهنگ ها، آلبوم ها و هنرمندان مشاهده کرده و به پخش آنها بپردازید.

  امکانات در این بخش در سطح حداقلی قرار دارند و در آن نهایتا می توانید آهنگ را روی حالت شافل یا تکرار بگذارید؛ خبری هم از ساختن پلی لیست و یا اکولایزر برای تنظیم صدا در آن نیست.

  اما مهم ترین بخشی که هدفون را برای کاربر ایرانی بسیار ارزشمند کرده، آرشیو آن از موسیقی روز ایرانی است که در حالت آنلاین می توانید به رایگان از گوش کردنشان لذت ببرید. در منوی اصلی، بخش های تازه های آهنگ، تازه های آلبوم، برترین آهنگ های هفته و برترین آلبوم های هفته را خواهید دید که دائما در حال بروزرسانی اند.

  کلیه این آهنگ ها از بزرگترین آرشیو قانونی موسیقی ایران یعنی بیپ تونز و با رعایت حقوق هنرمندان عرصه موسیقی تهیه شده و در اختیار شما قرار می گیرند، بنابراین نگرانی ای بابت عدم رعایت کپی رایت در هدفون وجود ندارد.

  ا کلیک روی هر آهنگ، می توانید آن را با کیفیت ۶۴kbps گوش کنید و در صورت تمایل، دانلودش کرده و در منوی دانلودهای اپلیکیشن ذخیره کنید. برای دسترسی و دانلود آهنگ ها با کیفیت ۳۲۰kbps و همچنین حمایت از حقوق هنرمند، باید در هدفون برای خود یک حساب کاربری بسازید و اشتراک ماهیانه ای را به قیمت ۳۰۰۰ تومان خریداری کنید.

  خوشبختانه امکان ورود با حساب کاربری جیمیل در هدفون در نظر گرفته شده و از بابت ساخت پروفایل دردسرهای ثبت ایمیل را نخواهید داشت.

  وقتی که آهنگی را در هدفون پخش می کنید، با اشاره بر گزینه های صفحه هنرمند و صفحه آلبوم به اطلاعاتی مثل بیوگرافی خواننده، لیست آهنگ های آلبوم و تعداد کسانی که آن را جزء آهنگ های محبوبشان دسته بندی کرده اند دسترسی پیدا می کنید که از امکانات خوب هدفون به شمار می رود.


  ضمنا هنگام پخش هر آهنگ، نوار هدفون را در مرکز اعلان ها و قفل صفحه هم خواهید دید و از آنجا هم می توانید پخش آن را کنترل کنید. با این وجود، نبود ویجت هدفون برای استفاده در صفحه دسکتاپ عاملی است که می توانست در صورت وجود، تجربه استفاده از آن را لذت بخش تر کند که امیدواریم شاهد اضافه شدن آن در نسخه های بعدی باشیم.

  هدفون به صورت رایگان برای گجت های اندرویدی عرضه شده و بنابر گفته سازنده، نسخه iOS آن را نیز به زودی تجربه خواهیم کرد.  • هدفون
  • قیمت : رایگان (با پرداخت درون برنامه ای)
  • سازنده : هدفون
  • سیستم عامل : اندروید
  • حجم : 3.5 مگابایت
  • دانلود از 
  • کافه بازار                          
  •     دانلود با اسکن کدQR

  نوع مطلب : دانلود نرم افزار، موبایل، 
  برچسب ها : اپلیکیشن، اپلیکیشن هدفون، برنامه هدفون، دانلود آهنگ، دانلود اپلیکیشن اندروید، دانلود برنامه، دانلود موزیک،
  لینک های مرتبط :


  جدیدترین نسخه فایرفاکس عرضه شد و این مرورگر قدیمی و محبوب هم به شماره ۳۴ رسید. در این به روزرسانی قابلیت های جدیدی قرار گرفته که از جمله آنها می توان به نوار جستجوی بهتر و ساده تر و همچنین، قابلیت چت ویدیویی بدون نیاز به ثبت نام یا نصب پلاگین خاص اشاره کرد.

  در فایرفاکس ۳۴ زمانی که شما در نوار جستجوگر به دنبال مورد خاصی می گردید، با باز شدن یک منوی جدید و کلیک به روی موتور جستجوگر دلخواه تان مستقیما به همان وب سایت هدایت خواهید شد. شاید مورد آنچنان بزرگی نباشد اما به هر حال در افزایش سرعت جستجوی سریع تر در موتور جستجوگر دلخواه کاربر تاثیر به سزایی خواهد داشت.  اما قابلیت جذاب دیگری که به فایرفاکس اضافه شده، Firefox Hello نام دارد و به شما امکان آغاز گفتگوی تصویری با هر کسی با هر مرورگر دیگری بدون نیاز به نصب پلاگین و ثبت نام را می دهد. برای شروع کافیست به روی دکمه Hello کلیک کنید و لینکی که در اختیار شما قرار می گیرد را برای دوستتان بفرستید. به محض اینکه شخص مورد نظر لینک را باز کند، می تواند گفتگو را با شما آغاز کند.

  در حال حاضر این قابلیت با هر مرورگری که از WebRTC پشتیبانی کند (مثل کروم و اپرا) سازگاری کامل دارد. این قابلیت در نوع خود یکی از جدیدترین و بهترین امکاناتی بود که فایرفاکس توانست آن را به مرحله اجرا درآورد.

  همانطور که گفتیم، نیازی به نصب پلاگین یا ثبت نام نیست اما Hello به شما این امکان را می دهد که در صورت ثبت نام در آن، لیستی از مخاطبین خود در این سرویس بسازید.


  نوع مطلب : اخبار آی تی، 
  برچسب ها : FireFox، Mozilla، Mozilla Firefox، تکنولوژی، فایرفاکس، فایرفاکس ۳۴، مرورگر فایرفاکس،
  لینک های مرتبط :  این روزها اخباری از جانب سونی مبنی بر ساخت ساعت هوشمندی با استفاده از تکنولوژی e-paper (کاغذ الکترونیک) به گوش می‌رسد. به گزارش وال استریت ژورنال این ساعت هوشمند در یکی از واحدهای زیر مجموعه‌ سونی تولید می‌شود و هزینه‌های طراحی و ساخت آن از طریق یک پروژه استارت آپ، جمع آوری شده است.

  صدور فرمان از طریق حرکات دست به صفحه نمایش و بند گوشی انجام خواهد شد و اگر محاسبات سونی درست از آب درآید با محصولی روبرو خواهیم شد که احتمال می‌دهیم انقلابی در عرصه تولید دستگاه‌های الکترونیک شخصی نظیر ساعت ایجاد کند. جالب اینجاست که این ساعت جدید زیاد هم هوشمند به نظر نمی‌رسد اما از لحاظ طراحی جای شکی باقی نمی‌گذارد که دل خریداران را خواهد ربود.


  از طرف دیگر تجهیزات الکترونیک زیادی نیز در این ساعت تعبیه نشده است و به همین دلیل گفته می‌شود که می‌تواند تا ۶۰ روز از یک باتری ساعتی معمولی انرژی خود را تامین کند. ساعت هوشمند جدید که FES watch نامیده می‌شود یکی از چند پروژه سونی می‌باشد که با ساخت آن قصد دارد اقبال عمومی را در خصوص استفاده از تکنولوژی کاغذ الکترونیک (E-paper) محک بزند.

  متاسفانه تاکنون تاریخ عرضه این ساعت هوشمند جدید مشخص نشده اما به سرمایه‌گذاران این پروژه که از طریق تارنمای ژاپنی Makuake اقدام به سرمایه‌گذاری کرده‌اند گفته شده که احتمال می‌رود خرداد ماه سال آینده بتوانند ساعت هوشمند مورد علاقه خود را تحویل بگیرند.
  نوع مطلب : تازه های تکنولوژی، 
  برچسب ها : TagsFES Watch، Sony Smart Watch، ٍE-paper، کاغذ الکترونیکی،
  لینک های مرتبط :


  شرکت تحقیقاتی چینی‌ با نام Baidu که به گوگل چینی‌ها مشهور است در حال توسعه محصول جدیدی است، که یک دوچرخه غیر موتوری با سیستم تولید انرژی غیر سوختی و مجهز به تجهیزات و گجت‌های سلامتی است.

  این دوچرخه هوشمند مجهز به سنسور اندازه‌گیری ضربان قلب، سرعت پدال زدن و فشار پدال و خیلی سنسورهای دیگر است که از طریق بلوتوث به گوشی هوشمند شما متصل می‌شود تا با اطلاعات به دست آمده از این سنسورها، امکان مانیتور کردن تمامی اطلاعات سلامتی و ورزشی شما از طریق اپلیکیشن گوشی‌های همراه میسر باشد. در عین حال امکان برنامه‌ریزی مسیر دوچرخه‌سواری از طریق بدست آوردن موقعیت دوچرخه روی نقشه میسر خواهد بود.

  این دوچرخه که ظاهری کاملا امروزی و مدرن دارد توسط دانشگاه Tsinghua و کمپانی Baidu طراحی شده است، به یک سیستم تولید انرژی الکتریکی از طریق حرکت پدال‌ها مجهز است که از طریق انرژی الکتریکی بدست آمده، انرژی مورد نیاز تمامی سنسورها و سیستم‌های دوچرخه را تامین می‌کند و همچنین دستگاه‌های الکتریکی شما، مانند گوشی هوشمند شما را شارژ می‌کند.

  تیم تحقیقاتی شرکت سازنده این دوچرخه، ماه پیش سیستم عامل این دوچرخه را بصورت آزاد منتشر کرد تا توسعه دهندگان سرتاسر دنیا با استفاده از سنسورهای این دوچرخه برنامه‌های Fitness و دیگر قابلیت‌های هوشمند مدنظر خود را برای این سیستم عامل آزمایش و توسعه دهند. در حال حاضر قیمت، وزن یا اطلاعات دیگری از این محصول اعلام نشده است اما کمپانی سازنده قصد دارد تا پایان سال جاری این محصول را روانه بازار کند.

  ویدیویی از این دوچرخه هوشمند را میتوانید از کانال آپارات آی تی کده مشاهده کنید :

  نوع مطلب : تازه های تکنولوژی، 
  برچسب ها : Tagsbaidu، بایدو، دوچرخه، دوچرخه هوشمند، دوچرخه هوشمند بایدو،
  لینک های مرتبط :  ( کل صفحات : 2 )    1   2   
  درباره وبلاگ
  *** به آی تی کده خوش آمدید ***
  در این وبلاگ سعی میشه بروزترین مطالب درمورد
  دنیای آی تی قرار داده بشه
  امیدوارم با نظرات گرانبهاتون بنده را در این راه یاری کنین ممنوون


  مدیر وبلاگ : حامد قناد
  IT کارشناس

  Google

  در این وبلاگ
  در كل اینترنت
  
  دانلود سریع
  برای دانلود روی هر کدام کلیک کنید

  نویسندگان
  صفحات جانبی
  نظرسنجی
  نظر شما درمورد وبلاگ آی تی کده چیست؟  آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

  فرم تماس
  نام و نام خانوادگی
  آدرس ایمیل
  کلیه حقوق این وبلاگ برای آی تی کده محفوظ است
  ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو